Boileris – speciali talpa, skirta karštam vandeniui. Į jį atiteka šaltas vanduo ir boileryje jis pašildomas. Toks įtaisas stovi beveik visuose užmiesčio būstuose bei kai kuriuose butuose ar namuose miesto teritorijoje. Dėl jo praktiškumo nekyla klausimo, tačiau jis gali iškilti, jeigu jūs imsite objektyviai galvoti – ar verta būtent jūsų būste pasistatyti boilerį. Tai nėra pigus pirkinys, jį taip pat nėra lengva sumontuoti. Dėl šios priežasties reikėtų paskaityti straipsnį ir įsivertinti kokį įtaisą pirkti?

Pasirinkite tinkamą talpą

Boileris yra apribotas savo talpos. Tai nėra vienintelis, bet tikriausiai yra svarbiausias parametras, atliekant pasirinkimą. Vienam žmogui skaičiuojama apie 30-40 litrų, jeigu namai nėra labai dideli, o įpročiai – vartotojiški. Tikrai neprašausite, jeigu vienam asmeniui skaičiuosite 50-60 litrų. Taigi, vidutiniuose namuose, kur gyvena 3 žmonės pilnai pakaks 120-150 litrų talpos boilerio.

Žvelgiant į patį boilerį, reikia įvertinti jo sienelių storį. Kuo storesnės – tuo geriau. Šlapiai emaliuoti įrenginiai – geresni ir ilgaamžiškesni, bet kainuoja brangiau.

Nepamirškite pagalvoti apie matmenis

Talpa tiesiogiai koreliuoja su dydžiu ir galia. Kuo didesnis bus boileris, tuo (tikriausiai) jis ir talpesnis bei galingesnis. Tai yra svarbios savybės, kurios daro įtaką pasirinkimui. Tačiau.

Nepamirškite, kad boileriui nebus neribotos vietos. Jį reikės sutalpinti į ertmę arba erdvę, kuri yra tam tikro aukščio, pločio bei gylio. Boileriai būna pastatomi, horizontalūs arba vertikalūs (dažniausi). Vertikalus boileris greičiau įšildo vandenį, o horizontaliame (jeigu jis nėra itin didelės talpos), karštas vanduo atvės gana greitai.

Tad išsimatuokite vietą, kur jį kabinsite ir galite lengvai rasti pagal matmenis tinkantį įrenginį internetu. Pasižiūrėkite, kokių matmenų boileriai varle.lt internetinėje parduotuvėje ir nesunkiai rasite tinkamiausią.

Galbūt reikia dviejų?

Pasitaiko ir tokių situacijų, kada vieno boilerio yra per mažai. Dažniausiai dideliame name, kur gyvena nemažai žmonių karšto vandens gali reikėti keliose vietose vienu metu. Pavyzdžiui pirmame aukšte bus plaunami indai ir prausis vienas žmogus, o antrame aukšte kažkas nori prisileisti vonią. Tokiu atveju reikėtų pasvarstyti ir apie dviejų boilerių įrengimą.

Greitis ar taupumas?

Yra ir labai greitai įšylančių boilerių. Jie naudoja elektrinį šildymą. Yra ir lėčiau įšylančių – jie naudoja dujinį arba kitokį šildymą. Na ir galiausiai yra kombinuotų boilerių, kuriuose esantis vanduo gali būti pašildytas ir dujomis, ir elektra. Toks tipas yra pats geriausias, tačiau tam tikrais atvejais kombinuoto sprendimo daryti neverta. Turėkite omenyje tik tai, kad elektrinis (teninis) šildymas – greitesnis ir brangesnis. Dujinis šildymas nėra toks greitas, bet tikrai pigesnis.

Kiti svarbūs parametrai

Ar žinote, kad boileris gali būti šildomas su saulės energija? Tai yra brangus sprendimas ir jam reikia nemažai techninių niuansų, bet jis taip pat atsiperka.

Boileris su taimeriu arba laikmačiu yra puiki inovacija. Ji leidžia nemažai sutaupyti ir šildyti boilerį pvz., tik su naktiniu elektros tarifu, kuris yra pigesnis. Save reguliuojantys boileriai taip pat veltui nešvaisto energijos.

Dar svarbios yra ir elektros sąnaudos. Jos bus gana nemažos (ne kosminės, bet nemažos). Laikui bėgant jos tik augs, tačiau į pradinę padėtį jas grąžinti padės periodinis šildytuvo išvalymas.